Najczęstsze błędy, jakie popełnia się w budownictwie szkieletowym

Technologia budowy domów szkieletowych jest znana i szeroko rozpowszechniona na świecie, jednakże na terenie Polski korzysta z niej jedynie niewielki odsetek ludności. Z tego właśnie powodu domy szkieletowe w kraju nad Wisłą są narażone na wiele błędów, mogących zaważyć na bezpieczeństwie i funkcjonalności całej konstrukcji.

Najważniejsze jest drewno

By konstrukcja drewniana była trwała i bezpieczna musi być wykonana z odpowiedniej jakości materiału. Pod budowę domów szkieletowych używane powinno być drewno konstrukcyjne o całkowitej wilgotności do 18%. Drewno takie musi być więc suszone i przechowywane w odpowiednich warunkach. Niestety firmy budowlane stawiające domy kanadyjskie często stosują drewno konstrukcyjne o wyższej wilgotności, co prowadzi do wielu późniejszych problemów związanych z użytkowaniem budynku. Błędy te spowodowane są najczęściej niewiedzą na temat norm konstrukcji drewnianych. A czasem – chęcią oszczędzenia na materiale. Nieuczciwy wykonawca może skutecznie zniszczyć radość z posiadanego domu. Bowiem drewno o nieodpowiedniej wilgotności nie będzie współgrało z wełną mineralną, a co za tym idzie budynek stanie się zimny. Jest też duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później pojawi się w nim grzyb czy pleśń.

Przeczytaj też: Czy domy kanadyjskie są zdrowe?

Bezpieczeństwo i izolacja

Kolejnym błędem pojawiającym się przy budowie domów kanadyjskich jest wybór nieodpowiedniego materiału do ocieplenia budynku. Wielu wykonawców stosuje styropian ze względu na jego cenę. Jednakże domy kanadyjskie muszą oddychać, a więc styropian jest tu niewskazany. Przy braku odpowiedniej cyrkulacji powietrza może dojść do zasinienie lub pojawienia się grzyba. Materiałem oddychającym, a dodatkowo ognioodpornym jest wełna mineralna. To ona powinna być używana do dociepleń. Na rynku istnieją różne pod względem jakości wełny i tu pojawia się kolejny błąd. Dostępne wełny mogą mieć różny stopień gęstości i nie zawsze grubsza warstwa będzie lepsza. Przy jej wyborze należy kierować się parametrami izolacyjnymi.
Spore znaczenie ma również samo ułożenie wełny. Jeśli będzie to zrobione niedbale, może to w przyszłości skutkować o wiele słabszą niż przewidywana termoizolacja budynku.

Domy szkieletowe mogą być ekonomiczne, ekologiczne i funkcjonalne, by więc ustrzec się błędów należy odpowiednio dobrać firmę budowlaną.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*