Zalety i wady domów kanadyjskich

Domy kanadyjskie w Polsce wciąż budzą wiele kontrowersji, z jednej strony mają wiele zalet i posiadają swoich zwolenników, a z drugiej krąży o nich wiele niepochlebnych opinii.

Domy szkieletowe – negatywne aspekty

Domy szkieletowe są w powszechnej opinii uważane za nietrwałe ze względu na wykonanie głównej konstrukcji z elementów drewnianych. Opinia ta przyległa do wszystkich budowli drewnianych, ponieważ dawniej faktycznie drewno bywało źle zabezpieczane, co znacznie skracało jego trwałość. Obecnie jednak przy odpowiedniej konserwacji domy kanadyjskie są w stanie wytrwać kilkadziesiąt jak nie kilkaset lat. Wszystko zależy od dokładności ich wykonania oraz jakości użytych materiałów.
Kolejną wadą domów w typie kanadyjskim jest ich termoodporność, a mianowicie to, że są one uważane za chłodne. Jest w tym nieco prawdy, jednakże obecnie dostępne techniki pozwalają wykluczyć nagrzewanie się kanadyjek w lecie oraz utratę ciepła w zimie.
Wątpliwości może budzić również problem z odpowiednią akustyką wewnątrz budynku. Jednakże przy odpowiednio dobranej izolacji cieplnej, wszystko działa poprawnie, a problem z nieodpowiednią akustyką w ogóle nie występuje.

Domy kanadyjskie – co z pozytywami?

Domy szkieletowe mają również wiele plusów, należy do nich przede wszystkim szybkość i łatwość budowy. Budynki te mogą bowiem powstać w ciągu kilku tygodni, co jest niewykonalne w przypadku innych technik budowlanych.

Przeczytaj: Czy dom kanadyjski szybko się pali?
Plusem jest też to że przy stawianiu domów drewnianych bez większego znaczenia ma pora roku. Tylko fundament budynku musi bowiem powstać w odpowiedniej, to jest dodatniej temperaturze.
Domy kanadyjskie są wykonywane w większości z elementów drewnianych a jak wiadomo: drewno jest materiałem ekologicznym i prozdrowotnym, co stanowi kolejny pozytywny aspekt tychże budowli.
Na koniec argument najważniejszy, czyli koszty. A one, w przypadków budynków o konstrukcji szkieletowej, mogą być naprawdę dużo niższe od innych rodzajów konstrukcji. Mają tu przełożenie niższe koszty materiałów oraz tańsza robocizna, wynikająca z krótszego czasu pracy ekipy.
Ilość aspektów pozytywnych zdecydowanie przewyższa negatywy, dlatego też jeśli planujemy w najbliższym czasie bądź w przyszłości budowę domu, warto rozważyć właśnie technologię domów szkieletowych.

Przeczytaj: Konstrukcja domów kanadyjskich