Dom kanadyjski w Polsce

Domy kanadyjskie w Polsce to mimo wszystko wciąż rzadkość. Polacy należą do narodów bardzo konserwatywnych i dlatego też podejrzliwie podchodzą do budynku stawianego w nieco ponad miesiąc.

Dom dla Polaka, tylko murowany

Dla Polaka dom to miejsce, do którego wraca się przez wiele lat. Nie raz mieszkają w nim całe pokolenia, a można się spodziewać, że i po nich będą mieszkały następne rodziny. Domy stawiane w tradycyjnych technikach z wykorzystaniem betonu uważane są przez ogół społeczeństwa za trwalsze. W obecnych czasach jest to oczywiście mit, ale w każdym micie zawarte jest ziarno prawdy. Tak więc domy o konstrukcji drewnianej w dawnych czasach bywały oczywiście mniej trwałe niż konstrukcje murowane. Obecnie wznoszone domy kanadyjskie są odpowiednio zabezpieczane przed działaniem czynników zewnętrznych a ich trwałość jest równa trwałości domów wznoszonych w innych technikach.

Przeczytaj też: Domy kanadyjskie – historia lub Domy kanadyjskie – w wersji energooszczędnej i pasywnej

Domy szkieletowe są zimne i niezdrowe

Innym poglądem panującym wśród braci po

lskiej jest opinia, że domy szkieletowe są nieodpowiednie do polskiego klimatu. A jednak stawia się je zarówno w krajach skandynawskich, jak i w Kanadzie. Prawda jest taka, iż odpowiednio zaizolowany budynek jest ciepły zimą i przewiewny latem. Nieprawdziwe jest też twierdzenie ze domy szkieletowe są niezdrowe. Drewno bowiem należy do najzdrowszych materiałów dostępnych do budowy. Nie powinien nas martwić też fakt, że budowa takiej konstrukcji uszczupli zasoby polskich lasów. Od dobrych kilku lat bowiem mamy sporą nadwyżkę drewna w lasach państwowych.

Dom kanadyjski w miesiąc, a skąd pieniądze?

Szerzenie technologi budowy domów kanadyjskich w kraju na Wisłą napotyka również na trudności, ponieważ Polacy budują domy wtedy, kiedy mają na to środki. Nie zawsze możliwy jest kredyt hipoteczny, więc budowa trwająca wiele sezonów jest odpowiednia dla niezbyt zamożnych rodzin. Domy szkieletowe zaś stawiane są bardzo szybko i konieczne jest wyłożenie dużej kwoty w jednej transzy a to wyklucza możliwość ich posiadania u bardzo wielu osób.

Technologia budowy domów szkieletowych mimo, iż już bardzo dobra, jest wciąż ulepszana i dostosowywana do potrzeb współczesnego świata. Można wiec się spodziewać, że za kilka lat również ostrożnie podchodzący do zmian Polacy docenią korzyści, jakie oferują domy kanadyjskie.