Domy kopułowe w Polsce to wciąż rzadki widok, pomimo iż są znane i budowane od wielu lat. Kształt takich budowli ma wiele zalet, dzięki którym stają się coraz bardziej popularne. Co powinniśmy wiedzieć o domach kopułowych? Jakie są ich zalety i wady? Czy to dobra alternatywa dla tradycyjnych domów jednorodzinnych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Domy kopułowe to inaczej domy sferyczne, które znacząco różnią się od powszechnie budowanych domów jednorodzinnych. Ich korzenie sięgają czasów prehistorii, a także nawiązują do funkcjonowania kultur pierwotnych. Domy kopułowe mają kształt półkuli (przypominający igloo, lepiankę), w której okna umieszczone są standardowo lub na górze kopuły. Taki dom może być zarówno parterowy, jak i dwupoziomowy. Ponadto nie musi zawierać ścian nośnych, co w przypadku tradycyjnych domów jest konieczne. Domy sferyczne zazwyczaj są ogrzewane za pomocą kominka znajdującego się na środku budynku.
Do budowy domu kopułowego można wykorzystać wiele technologii, np. dom drewniany o konstrukcji szkieletowej lub gięto-klejonej, czy też zastosowanie ogromnego balonu pokrytego kolejno pianką poliuretanową, izolacją, zbrojeniem, a także warstwą betonu. Należy dodać, że jego budowa trwa średnio od 3 do 4 miesięcy. Takie domy mają wiele zalet i mogą stanowić dobrą alternatywę dla tradycyjnych domów jednorodzinnych.
Zaletą domów kopułowych jest to, że ich budowa jest tańsza od tradycyjnych domów nawet o 30%. Wynika to z tego, że ich powierzchnia ścian oraz wielkość fundamentów jest znacznie mniejsza, a także nie wymagają one zadaszenia. Zatem niepotrzebne są materiały na pokrycie dachu, co w przypadku tradycyjnych budynków jest sporym wydatkiem. Należy zaznaczyć, że budowa domów sferycznych nie jest trudna i czasochłonna, mimo iż może wydawać się inaczej. Ich konstrukcja nie jest ciężka, a więc można położyć lżejsze fundamenty. Ponadto nie trzeba stawiać podpór i filarów. W razie potrzeby istnieje także możliwość dobudowania kolejnych kopuł, które będą dodatkowymi pomieszczeniami.
Ze względu na charakterystyczny kształt takich domów, są one energooszczędne. Sposób cyrkulacji powietrza jest inny niż w tradycyjnych domach, a w związku z tym utrata ciepła jest mniejsza aż do 30%. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić na ogrzewaniu. Warto również zaznaczyć, że ogrzewanie przy pomocy kominka jest wystarczające, a więc nie trzeba używać innych urządzeń.
Oprócz tego, że domy kopułowe są tańsze w budowie oraz ich utrzymaniu, także są one bezpieczniejsze. Ich konstrukcja jest odporna na wiatr ze względu na opływowy kształt. Co więcej, podczas zimy śnieg nie stanowi dla nich dużego obciążenia, gdyż nie zatrzymuje się on na ich dachach, jak w przypadku tradycyjnych domów.
Jednak pomimo wielu zalet domów kopułowych, jak każdy budynek ma on swoje wady. Do nich możemy zaliczyć przede wszystkim:
Dla niektórych osób wadą może być to, że taki dom będzie się odróżniał od tradycyjnych domów jednorodzinnych.
W Polsce domy kopułowe zaczęto budować w latach 60. XX wieku, czyli stosunkowo nie tak dawno. Charakteryzują się one nietypowym kształtem i wyglądem, co niektórym może się podobać, a innym niekoniecznie. Z pewnością taka budowla będzie się odróżniała oraz przykuwała uwagę innych osób, szczególnie na osiedlu tradycyjnych domków jednorodzinnych. Oprócz wielu zalet, takich jak m.in. tańsze wykonanie, możliwość budowy, w każdych warunkach klimatycznych, energooszczędność, bezpieczeństwo, mają one także słabe strony, jak np. trudność w znalezieniu odpowiedniej firmy budowlanej w Polsce oraz problemy z umeblowaniem. Mimo wszystko domy kopułowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem.