Domy kanadyjskie to ekonomiczne, a zarazem ekologiczne konstrukcje, które mogą nam służyć przez wiele lat. Mimo to w Polsce wciąż niewiele osób decyduje się na budowę budynków tego typu. Nie zważają na fakt że domy szkieletowe są naprawdę dużo tańsze w wykonaniu w porównaniu do budynków stawianych z betonu czy innych materiałów. Również ich trwałość nie powinna być powodem do niepokoju, ponieważ budowle takie mogą spokojnie przetrwać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat, wszystko zależy bowiem od ich wykonania.
Koszty, jakie generują domy kanadyjskie, zależą od kilku czynników. Należy do nich planowana wielkość budynku oraz sposób i ilość oszkleń wewnątrz niego.
Co do wielkości domy szkieletowe mają liczoną powierzchnię podłogi. Należy o tym pamiętać, ponieważ powierzchnia ta różni się od całkowitej powierzchni użytkowej. Już na etapie projektowania należy zastanowić się, jakie realne wymiary będzie posiadał budynek, który planujemy postawić. Powierzchnia użytkowa będzie bowiem o nawet kilkadziesiąt metrów mniejsza od powierzchni podłogi.
Pamiętajmy też, że im mniejszy budynek planujemy postawić, tym wyższa będzie cena za metr kwadratowy powierzchni. Bardziej opłaca się stawiać domy o większej powierzchni, ponieważ ich koszty mogą być niższe o kwotę stu złotych na jednym metrze kwadratowym powierzchni. Wpływ na to mają tak zwane koszty stałe, do których należą koszty postawienia kuchni, łazienek, kominów czy też kominków.
Ważnym czynnikiem, mającym wpływ na koszty budowy jak i późniejszego utrzymania domu są również powierzchnie szklane. Im więcej okien zamontujemy, tym koszty za opał będą wyższe.
Czynnikiem generującym dodatkowe koszty jest, jak można się domyślić, stopień zaawansowania projektu. Im bardziej wymyślny projekt (zawierający balkony, zadaszenia, wykusze itp.), tym bardziej wzrosną koszty jego postawienia. Niestandardowe elementy, najczęściej wykonywane są na dodatkowe zamówienie. Sama ilość ścian wewnątrz budynku ma wpływ na jego koszty, im jest ich więcej, tym będzie drożej.
Na ostateczne koszty główny wpływ ma przyszły właściciel, dlatego też domy kanadyjskie mogą być zarówno tańsze, niż budownictwo tradycyjne, jak i kosztować drożej niż standardowy projekt.
Przeczytaj też: Ile kosztuje mieszkanie w domu kanadyjskim