Polskie Domy Drewniane – stawiamy na drewniane budownictwo!

Chociaż rynek mieszkań w Polsce przeżywa obecnie swój rozkwit, to jednak wciąż znajdujemy się w tyle Europy pod względem warunków mieszkaniowych – w kraju brakuje około 3 mln lokali. Według rządu jednym z rozwiązań problemu mogą być nowo powstałe Polskie Domy Drewniane. Czym są PPD? Na jakich warunkach będą funkcjonować?

Czym jest PPD?

Polskie Domy Drewniane to powołana na mocy ustawy spółka, która w głównej mierze ma zajmować się rozwijaniem energooszczędnego budownictwa drewnianego w Polsce. W jej zakresie będzie leżało pozyskiwanie i opracowywanie technologii dotyczących przetwarzania drewna oraz nabywanie tego surowca w celu obróbki i sprzedaży. Będzie miała również prawo nabywać grunty ( w celach budowlanych) oraz przeprowadzać remonty i przebudowy budynków mieszkalnych. Głównymi udziałowcami PPD będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Kapitał zakładowy jaki mają wnieść, ma początkowo wynieść co najmniej 50 mln złotych, w planach jest jednak, aby Państwowe Domy Drewniane przynosiły zysk i mogły utrzymać się samodzielnie

Polskie Domy Drewniane a Mieszkanie Plus

Według najnowszych ustaleń spółka Polskie Domy Drewniane ma być jednym z operatorów mieszkaniowych działających w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Oznacza to, że przynajmniej część z powstałych domów drewnianych będzie przeznaczona na wynajem bądź wynajem z możliwością dojścia do własności. Według rządu takie rozwiązanie umożliwi zwiększenie dostępu do mieszkań w stosunkowo krótkim czasie.

PPD jednak bez Lasów Państwowych

Według pierwotnego projektu, jednym z założycieli PPD miały być Lasy Państwowe. Na cele spółki miałyby przekazać około 250 ha terenów, które nie nadawałyby się do zagospodarowania leśnego z racji zlokalizowania na obrzeżach i centrum miast. Ostatecznie jednak, z powodu silnych oporów społecznych, w tym m. in. protestów leśników, Lasy Państwowe zostały wykreślone z projektu.

Tereny pod PPD od gmin

Po wycofaniu się Lasów Państwowych, pojawiło się pytanie o grunty, na których miałby powstawać lokale. Projektem mają być jednak zainteresowane samorządy i to one byłyby skłonne przekazać tereny pod budowę polskich domów drewnianych. Co ciekawe, tych gruntów miałoby być ostatecznie więcej, niż wstępnie zakładano we współpracy z Lasami Państwowymi.
W planach rządu jest wybudowanie w latach 2018-2022 około 11 tysięcy drewnianych wielorodzinnych mieszkań oraz około 950 drewnianych domów jednorodzinnych. Chociaż realizacja założenia w takim krótkim czasie wydaje się niemożliwa, to jednak przedstawiciele rządu zapewniają, że dzięki specyfice technologii budownictwa drewnianego, cel jest do osiągnięcia.

Polskie Domy Drewniane – skąd pomysł?

W 2017 roku Ministerstwo Środowiska zleciło badanie, według którego około 54% badanych, planujących zakup lub budowę nieruchomości byłoby zainteresowanych całorocznym domem z drewna. Według resortu, budownictwo drewniane posiada wiele zalet. Po pierwsze – nie jest uzależnione od warunków atmosferycznych, a czas powstawania domów jest bardzo krótki – w przypadku domu jednorodzinnego wynosi 3 miesiące, a domu wielorodzinnego – około 4,5
– 5 miesięcy. Kolejną zaletą jest fakt, że w takich domach zużycie energii cieplnej może być niższe nawet o 60% niż w przypadku tradycyjnego, murowanego budownictwa. Oprócz tego, posiadają wysoką odporność na warunki atmosferyczne, a dzięki lekkiej konstrukcji można budować je na terenach o małej nośności i łatwo poddają się modernizacjom.

Pomysł drewnianego budownictwa według rządu wpisuje się w ekologiczne trendy w Europie. Pozostaje jednak pytanie, jak zostaną uskutecznione założenia nowego projektu oraz czy w istocie zostanie on tak gorąco przyjęty przez potencjalnych beneficjentów Mieszkania Plus. Na odpowiedzi będziemy musieli zaczekać do pierwszych realizacji Polskich Domów Drewnianych.

[udi_pe_related_posts display_date="0" display_excerpt="0" post_count="3" per_row="3" display_button="0"]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*