Jak sama nazwa wskazuje szkieletowe domy kanadyjskie, składają się z konstrukcji drewnianej stanowiącej szkielet budynku, który wypełnia się warstwami izolacji. Taka konstrukcja może budzić wiele kontrowersji, ponieważ drewno uważane jest za mniej trwałe, niż cegła czy pustak. Jednak przy obecnej zaawansowanej wiedzy na temat zabezpieczania drewna przed działaniem czynników zewnętrznych, konstrukcja taka jest całkowicie bezpieczna a jej trwałość dorównuje trwałości budynków wzniesionych w technice murowanej.
Drewno użyte w konstrukcji szkieletowej musi spełniać odpowiednie standardy. Przede wszystkim liczy się jego twardość oraz stopień wysuszenia. Domy kanadyjskie powinny być wznoszone jedynie z drewna o 18 procentach wilgotności, suszonych w odpowiednich warunkach. Jest to niezwykle ważne ponieważ użycie drewna konstrukcyjnego o wyższej wilgotności, choćby 30 procentowej, może w przyszłości przynieść wiele szkód. Wilgotne drewno bowiem nie będzie odpowiednio współpracowało z materiałem izolacyjnym, jakim jest wełna mineralna. Budynki będą nie tylko zimne, lecz mogą być też niezdrowe, ze względu na rozwój pleśni czy grzybów.
Przeczytaj: Z czego są ściany w domu kanadyjskim
Główna konstrukcja składa się z certyfikowanych, czterostronnie struganych belek o klasie wytrzymałości C24 i przekroju wynoszącym 4 na 15 centymetrów. W budowli tej użyta jest dokładnie wyliczona ilość belek, która wystarcza, by konstrukcja była trwała i elastyczna oraz, by nie zajmowała więcej miejsca niż potrzeba. Belki rozmieszcza się na zasadzie modułów co zapewnia odpowiedni rozkład sił w całej budowli. Dzięki lekkiej, a zarazem wytrzymałej konstrukcji domy szkieletowe są mniej narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr. Znaczenie ma tu również to, że sama więźba dachowa nie jest oddzielnym elementem, jak w domach murowanych, lecz stanowi integralną całość.
Przeczytaj: Jak wybrać firmę?
Rozmieszczenie belek jest regularne, nawet jeśli w module ma znajdować się okno lub drzwi, a odległości między poszczególnymi belkami wynoszą zawsze 30, 40 lub 60 cm. Taki rozstaw jest niezbędny, by ściany w późniejszym czasie można było wykończyć płytami OSB. Od góry belki łączone są dwoma oczepami, jeden z nich trzyma ze sobą słupy, a drugi scala i wiąże całość konstrukcji ściany. Na ścianach oparty jest również drewniany strop, domy szkieletowe mają rożne projekty. Dlatego wymiary belek w stropie są indywidualnie dobierane do każdej konstrukcji.
Przeczytaj: Jakie błędy popełnia się przy budowie domów kanadyjskich