Domy kanadyjskie – historia

Domy kanadyjskie kojarzą się z nowoczesnym, szybkim budownictwem, jednak ich historia jest dużo dłuższa, niż może się to wydawać.

Timber Frame czyli pochodzenie domów szkieletowych

Domy kanadyjskie pochodzą bezpośrednio od tak zwanego drewnianego szkieletu o grubym przekroju noszącego nazwę Timber Frame. Sama zaś nazwa domy szkieletowe zaczerpnięta została od ich angielskiej nazwy: Canadian Wood Frame Houses.
Budownictwo drewniane typu timber frame, trafiło do Ameryki Północnej wraz z osadnikami z Europy podczas etapu kolonizacji. Głównymi inicjatorami budowy domów drewnianych w Ameryce byli: mieszkańcy Wysp Brytyjskich, Holendrzy, Niemcy i Francuzi.
Dzięki dużemu zapotrzebowaniu na nowe domy oraz trudności. które przysparzała technika timber frame, mieszkańcy Ameryki powoli zaczęli zastępować grube bale drewniane coraz to cieńszymi odpowiednikami. Mimo swych mniejszych gabarytów belki doskonale utrzymywały konstrukcję, a domy były wciąż mocne i trwałe. Dzięki temu timber frame przeszedł w zapomnienie, a narodził się wood frame, czyli dzisiejsze domy szkieletowe.

Przeczytaj też: Dom kanadyjski w Polsce

historia-domow-kanadyjskich

Historia domów kanadyjskich ma prawie 400 lat

W roku 1832 George Washington Snow podczas budowy domu w Chicago zastosował technikę zwaną balonową, dzięki której wyeliminowany został podział budynku na część parteru i części piętra. Od tego momentu zaczęto stosować belki o jeszcze mniejszym przekroju, które ciągnęły się od podwalin domu aż po jego wierzchołek, co pozwoliło jeszcze bardziej skrócić czas budowy domu. Ważniejszym plusem tego rozwiązania było jednak to, że mniejszy przekrój belek oznaczał mniejsze zużycie drewna, a mniejsze zużycie przekładało się bezpośrednio na cenę domu. Niższe koszty budowy wpłynęły znacząco na jego dostępność. Na popularność domów szkieletowych miał wpływ również fakt, iż belki o mniejszym przekroju znacznie łatwiej było transportować na odległe tereny.

Wiek XX erą domów kanadyjskich

Wraz z nadejściem dwudziestego wieku, pojawiło się nowe usprawnienie w budowie domów szkieletowych, mianowicie zastąpiono technikę balonową tak zwaną konstrukcją platformową. W technice tej najpierw wznoszone zostają ściany parteru, potem strop, a następnie ściany piętra.
Od tego momentu popularność kanadyjek w Ameryce stała się jeszcze większa, dzięki czemu nawet dziś większość stawianych tam domów to domy szkieletowe.