Firmy z branży

Domy szkieletowe, mimo początkowych trudności, stają się coraz popularniejsze w Polsce, wciąż jednak brakuje firm specjalizujących się wyłącznie w tego typu budownictwie. Na sytuację taką może wpływać część negatywnych opinii odnoszących się do budownictwa szkieletowego. Domy kanadyjskie są bowiem jak najbardziej wytrzymałe i bezpieczne w użytkowaniu, o ile budynek zostanie zaprojektowany przez specjalistę i wykonany przez znającą się na rzeczy ekipę budowlaną. Bezpieczeństwo każdego budynku, uzależnione jest w głównej mierze od dokładności wykonania samego szkieletu oraz użycia odpowiednich materiałów.
Część ekip budowlanych podejmuje się jednak budowy domów kanadyjskich, nie mając pojęcia o jego podstawowej konstrukcji.

Dobra firma budowlana czyli jaka?

Wybór firmy budowlanej nie należy do łatwych, nawet w przypadku standardowego budownictwa betonowego. Dobrze więc jest spotkać się osobiście z przedstawicielem interesującej nas firmy i poprosić o udostępnienie do wglądu dokumentacji zdjęciowej z poprzednich realizacji budynków o konstrukcji szkieletowej. Rzetelna firma, która nie wstydzi się efektów swojej pracy, nie będzie robiła problemu przy wglądzie do dokumentacji. Jeśli zaś przedstawiciel nie zechce pokazać nam niczego, nie warto zawracać sobie głowy tą firmą.
Podczas spotkania dobrze jest też zadać kilka pytań o materiały, z których dana ekipa budowlana będzie stawiać konstrukcję.
budowa-domu-kanadyjskieg

Firma znająca się na rzeczy będzie wiedziała, że domy szkieletowe wymagają użycia drewna konstrukcyjnego o wilgotności 18%, suszonego w specjalnych komorach. Drewno musi posiadać klasę wytrzymałości C24 oraz certyfikat CE, świadczący o tym, że było strugane czterostronnie.
Jeśli materiały budowlane użyte w czasie stawiania konstrukcji, będą miały inną klasę wytrzymałości, spowodowaną choćby wilgotnością drewna wynoszącą około 30%, cała konstrukcja będzie dużo mniej odporna. A co za tym idzie budynek może zostać szybko zaatakowany przez różnego rodzaju grzyby, pleśnie czy siniznę. Przy drewnie o nieodpowiedniej wilgotności również wełna mineralna użyta do izolacji, nie spełni swojej funkcji. Domy kanadyjskie tak wykonane będą po prostu zimne. Jeśli przedstawiciel firmy będzie swobodnie poruszał się w temacie konstrukcji szkieletowych i materiałów użytych do ich budowy, można sądzić, że firma zna się na rzeczy. Jeśli zaś nasze pytania będą zbywane niepełnymi odpowiedziami, lepiej poszukać innej, bardziej kompetentnej firmy.

Dobrze wybrana firma budowlana to 90 % sukcesu i energooszczędności kanadyjki. Warto więc poświecić więcej czasu na zasięgniecie języka wśród znajomych, prześledzenie for internetowych i osobiste rozmowy z przedstawicielami.

Przeczytaj: Czy domy kanadyjskie są zdrowe?