Każdy z nas chciałby mieć dom jak najbardziej ekonomiczny. Możliwość taką dają przede wszystkim domy kanadyjskie. Budynki te dzielą się na domy pasywne oraz energooszczędne.
Dom pasywny to dom, który zużywa jedynie 15 kWh/m2 w ciągu roku. Wartość ta odpowiada dokładnie półtorej litra oleju opałowego na m2 rocznie. Samo pojęcie domu pasywnego przyszło do nas z Niemiec, a w Darmstadt powstał nawet specjalny instytut zajmujący się promowaniem właśnie tych domów. Na chwilę obecną budynek tego typu jest jedną z najbardziej energooszczędnych budowli dostępnych na rynku. Dzięki niewielkim kosztom budowy i przewidywanej oszczędności wydaje się być domem idealnym. Pamiętać należy, że domy pasywne swoją energooszczędność zawdzięczają przede wszystkim projektowi, jednak znaczenie mają tu także mniej oczywiste czynniki. Bardzo ważnym jest więc wybór odpowiedniej działki, usytuowanie domu względem kierunków świata czy stopień nasłonecznienia. Oczywiście dobór materiałów jest równie istotny. Elementy użyte w konstrukcji powinny być bardzo dobrej jakości i posiadać wysoki stopień izolacji cieplnej.
Pasywne domy kanadyjskie osiągają swoją energooszczędność także dzięki specjalnie zaprojektowanej wentylacji, która jest wymuszana wewnętrznie. Tak więc nawet otwieranie okien może zaburzyć termoizolacje cieplną domu i koszty użytkowania nie będą spełniały norm ustanowionych dla domu pasywnego.
Domy energooszczędne przez wielu mylone są z domami pasywnymi. Wpływ na to ma oczywista energooszczędność obu typów budowli. Pamiętać należny o tym, że domy energooszczędne zużywają około 30 kWh/m2 w skali roku, co przekłada się dokładnie na trzy litry oleju opałowego na metr domu rocznie. Domy energooszczędne budowane są w większości z materiałów termoizolacyjnych. Dzięki temu powierzchnia zabudowy jest zbliżona do powierzchni użytkowej. Ściany standardowej grubości w domu energooszczędnym mają taką samą termoizolację jak dwukrotnie grubsze ściany w budownictwie tradycyjnym.
Mimo różnic między oboma typami można mieć pewność że kanadyjskie domy szkieletowe spełnią oczekiwania swoich przyszłych mieszkańców.
Przeczytaj też: Domy szkieletowe – etapy budowy
Przeczytaj też: Jak sfinansować budowę domu – kredyt hipoteczny