Domy szkieletowe – etapy budowy

Budowle o konstrukcji szkieletowej wykonywane są bardzo szybko, tak więc dom taki może zostać postawiony nawet w kilka tygodni. Proces powstawania domu jest podzielony na kilka etapów:

Jak wygląda budowa domu kanadyjskiego?

Stan zerowy
Jest to podstawowy etap podczas budowy każdego budynku mieszkalnego. W przypadku domów szkieletowych na etap ten składa się postawienie fundamentów z podpiwniczeniem lub bez. Fundament może być wykonany w formie płyty fundamentowej, ławy fundamentowej czy też być w formie fundamentu z podpiwniczeniem. W czasie tego etapu wykonywane są także stropy na ścianach fundamentów nad piwnicą oraz przestrzenią podłogową.

Konstrukcja szkieletu domu kanadyjskiego
Podczas tego etapu powstaje serce domu czyli szkielet drewniany. Zalicza się tu wszystkie prace od montażu podwalin poczynając, a na konstrukcji dachu i stropów kończąc. Domy szkieletowe mogą posiadać również tarasy, które jednak nie są wliczane do tego etapu.

Stan surowy otwarty
Mamy z nim do czynienia, gdy wszelkie prace konstrukcyjne zostały już zakończone. Domy kanadyjskie na tym etapie maja montowane poszycia ścian zewnętrznych, dachy pokrywane są płytą poszycia oraz jedną warstwą papy. Na etapie tym następuje założenie wiatroizolacji ścian zewnętrznych.

Stan surowy zamknięty
Domy szkieletowe na tym etapie są już wstępnie zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych. Następuje tu montaż stolarki drzwi zewnętrznych i okien, zakładanie rynien, jak również zgodne z projektem pokrycie dachu.

Montaż elewacji
Tu domy kanadyjskie nabierają ostatecznego wyglądu przewidzianego w projekcie. Ponadto dzięki elewacji wykonanej z wełny mineralnej i okładziny drewnianej budowla staje się całkowicie odporna na czynniki atmosferyczne. Powstają tu również schody i parapety zewnętrzne, balustrady, cokoły budynków i kominy.

Wykonanie instalacji
Etap ten rozpoczyna prace wewnątrz budynku. Montowane są tu instalację elektryczne, wodno- kanalizacyjne, CO, alarmowe oraz telewizyjne.

Izolacja
Domy kanadyjskie na tym etapie wyposażane są w izolację cieplną oraz paroizolację ścian zewnętrznych oraz stropów. Tu również odbywa się izolacja akustyczna pomiędzy kondygnacjami budynku.

Zakładanie płyt gipsowych
Podczas tego etapu zakładane są okładziny ścian wewnętrznych budynku.

Prace wykończeniowe
Wykonuje się tu pozostałe czynności, takie jak montowanie parapetów i drzwi wewnętrznych, zakładanie oświetlenia, malowanie ścian czy kładzenie podłóg.

malowanie-scian-w-domu-kanadyjskim

Odbiór budynku
To ostatni etap, w którym właściciel odbiera klucze do budynku i może zająć się jego dowolną aranżacją wedle własnych potrzeb i upodobań.

Przeczytaj też: Mieszkanie dla Młodych a dopłata do własnego domu kanadyjskiego

Przeczytaj też: Ile kosztuje budowa domu kanadyjskiego?