Mieszkanie dla Młodych – dopłata na budowę domu kanadyjskiego?

Program Mieszkanie dla Młodych cieszy się ogromną popularnością, ponieważ pozwala na zyskanie dopłaty do kredytu hipotecznego na kupno domu lub mieszkania. Istnieje również druga strona tej akcji: można zyskać pomoc przy budowie domu systemem gospodarczym.
Postaram się dziś omówić, jaką pomoc można zyskać przy budowie domu kanadyjskiego od rządu. Zaznaczam jednak od razu – jestem budowlańcem, więc przepisy dotyczące finansów to nie jest moja domena.

Mieszkanie dla Młodych – dopłata do budowy systemem gospodarczym

Moim zdaniem ta opcja jest dostępna przy budownictwie kanadyjskim dla nielicznym. System gospodarczy w budownictwie oznacza, że budujemy samodzielnie, bez ekipy budowlanej, ewentualnie zlecając poszczególne rzeczy pojedynczych fachowcom. Dlaczego w ogóle rząd zdecydował się na wspomaganie takiej grupy? Nie mam pojęcia. System gospodarczy cieszy się w Polsce sporą popularnością, a narodził się jeszcze za komuny, gdy niczego nie było. Oczywiście, nie mam nic do osób, które samodzielnie planują zarządzać budową swojego domu – tylko, że przy budowaniu kanadyjskim to raczej rzadko wchodzi w grę. Mało który inwestor ma odpowiednią wiedzę, poza tym tempo pracy jest takie, że nie ma sensu dłubać samodzielnie, jak paro osobowa ekipa jest w stanie postawić cały dom w miesiąc. Moim zdaniem więc pomoc programu Mieszkanie dla Młodych jest w tym przypadku znikoma i skierowana do malutkiej grupki osób. A na jakie dofinansowanie można liczyć? Na zwrot podatku VAT od części zakupionych materiałów budowlanych. Do rozważenia dla osób młodych, poniżej 35 roku życia – wśród moich klientów jest takich osób mało.

Dopłata Mieszkanie dla Młodych do kupna domu kanadyjskiego

Biorąc kredyt z dopłatą MdM musimy go kupić od podmiotu, który go wybudował – dewelopera albo spółdzielni mieszkaniowej. I tu klops – mało który z inwestorów rynkowych buduje komercyjnie w technologii kanadyjskiej. Więc raczej tego typu ofert będzie mało. Można poszukać na rynku wtórnym – być może uda się ustrzelić jakąś fajną nieruchomość, ale to również loteria… W tym przypadku możemy liczyć na uzyskanie dopłaty do kredytu (jej wysokość zależy od posiadanie potomstwa). Często jej uzyskanie oznacza brak konieczności posiadania wkładu własnego lub jego części.

Jak więc widać – w przypadku domów kanadyjskich możliwość uzyskania dopłaty w ramach programu MdM jest dość mała. Niestety, w Polsce ten system budowania nie jest nadal dość popularny i nie uwzględnia się go w planach pomocy (a szkoda…). Jeśli chcecie więcej poczytać o programie Mieszkanie dla Młodych, poznać wymagania i warunki, zajrzyjcie na https://mdmprogram.com/. Oni na pewno znają się lepiej, niż ja 😉