Jak sfinansować budowę domu kanadyjskiego- kredyt hipoteczny

Dom kanadyjski to specyficzna inwestycja – szybki czas budowy oznacza, że pieniądze na ten cel potrzebne są natychmiast na starcie. Proces stawiania zajmuje zaledwie kilka tygodni, nie da się więc odwlec części wydatków. Jest jednak na to rozwiązanie – kredyt hipoteczny na budowę domu.

Ile kosztuje wzięcie kredytu hipotecznego i na co należy wziąć pod uwagę, by wybrać ofertę banku, która nie będzie pułapką? Zapraszam do mojego małego przewodnika.

Ile kosztuje budowa domu kanadyjskiego?

Pisałem o tym w artykule tutaj: http://domykanadyjskie.com.pl/ile-kosztuje-budowa-domu-kanadyjskiego/. Budowa tym system jest tańsza zwykle o 1/3 lub ¼ w stosunku do tradycyjnego domu jednorodzinnego, choć oczywiście wszystko zależy od wybranej wersji. Jeśli posiadamy już działkę – sama budowa nie będzie taka droga, możemy się zmieścić w koszcie zakupu mieszkania o podobnej wielkości. Planując taką inwestycję powinniśmy więc mieć w zanadrzu około 200 tysięcy złotych.

Biorąc kredyt na taką kwotę musimy liczyć się z tym, że bankowi oddamy potem od 235 do 375 tysięcy – jak więc widać, warto wybrać odpowiedni kredyt, bo inaczej oddamy bankowi dwa razy więcej niż pożyczyliśmy. Przy obliczaniu różnych ofert korzystałem z unikatowego kalkulatora kredytu hipotecznego https://hipoteki.net/ – pozwala on zrobić całą symulację spłaty kredytu hipotecznego oraz oszacować mniej więcej (ponieważ odsetki zmienne są) kwotę pożyczki. Jeśli więc dokładnie chcecie oszacować, jak będzie to wyglądało w waszym przypadku – udajcie się właśnie na tą stronę.

Kredyt hipoteczny – co warto pamiętać

Po pierwsze, by wziąć kredyt hipoteczny – ważną kwestią jest zdolność kredytowa. Od niej zależy, jaką kwotę będzie nam chciał pożyczyć bank i na jakich warunkach. Kolejny ważny aspekt – koszty dodatkowe – banki czasami chcą prowizji za kredyt, ale niektóre mają promocje na jej brak. Nie dajmy się złapać, to częsty chwyt, a czasami kredyty z prowizją są tańsze. Inną kwestią jest ubezpieczenie dla kredytobiorcy – bank nie ma prawa nam narzucić określonej firmy, warto więc poszukać na własną rękę polisy, która spełni wymagania danej instytucji. Przy 30 latach kredytu dobrze dobrane ubezpieczenie to nawet 5 tysięcy mniej.

A jak wiemy – ziarnko do ziarnka… Nie jestem specjalistą od finansów, ale wiem, że warto trzy razy dobrze przeanalizować podpisanie umowy kredytowej. A już na pewno nie ograniczać się do jednej oferty banku. Kredyty hipoteczne oferuje w Polsce około 20 banków – bez porównania oferty wszystkich z nich i sprawdzenia, który zaoferuje nam jakie warunki – nie bierzcie kredytu. Mam znajomych, którzy plują w sobie brodę, bo nie sprawdzili wszystkiego. Niektórzy z moich klientów również popełnili ten błąd. Tak więc, zanim złożycie podpis – kalkulator w dłoń i liczycie!
Powodzenia w budowie własnego domu kanadyjskiego z kredytem!