Większość z nas posiada lub planuje założenie konta bankowego. W głównej mierze służą nam do odbierania wynagrodzenia za pracę, ale także przydaje się podczas wykonywania codziennych transakcji, takich jak opłaty za media, zakupy online czy spłata kredytów. Śledząc oferty banków możemy zauważyć, że w każdy reklamuje się darmowym kontem. Niestety, analizując dokładnie oferty szybko przekonamy się, iż jest ono darmowe ale tylko pod pewnymi warunkami.
Szukając oferty idealnej powinniśmy ustalić kryteria, którymi będziemy się kierować podczas dokonywania wyboru. Najistotniejsze jest aby rachunek charakteryzował się:
• brakiem opłat za otwarcie i prowadzenie konta
• brakiem opłat za wydanie i obsługę karty bankomatowej
• brakiem opłat za przelewy międzybankowe wykonane za pomocą bankowości internetowej
• brakiem prowizji za wypłaty ze wszystkich lub większości bankomatów w Polsce.
Czy istnieje produkt bankowy, który może nam spełnić powyższe oczekiwania? Tak, ale będziemy musieli spełnić pewne warunki.
Niestety, nie znajdziemy konta za 0 zł bez spełnienia określonych warunków przez bank. Chcąc mieć darmowy rachunek będziemy musieli:
• wpłacać określoną kwotę co miesiąc i/lub wykonamy wyznaczoną ilość transakcji bezgotówkowych wówczas opłata za prowadzenie rachunku wyniesie 0 zł
• wykonać określoną ilość transakcji bezgotówkowy aby za utrzymanie karty debetowej zapłacić 0 zł (najczęściej jest także określona kwota na jaką muszą zostać dokonane transakcje)
• wypłacać pieniądze tylko z bankomatów danego banku aby nie płacić prowizji;
• być beneficjentem programu 500+ – jeżeli pieniądze z tego tytułu wpływają na rachunek automatycznie opłata za prowadzenie wynosi 0 zł;
• szukać promocyjnych ofert – banki chcąc przyciągnąć nowych Klientów proponują bezwarunkowo darmowe konto na określony czas.
Powyżej przedstawione są najczęściej spotykane kryteria, które musimy spełnić chcąc korzystać z darmowej bankowości. Nie wydają się one zbyt trudne do spełniania dla osób o regularnych wpływach, które płaca kartą za zakupy. Większość z nas głównie korzysta z podstawowych usług, takich jak: wypłata pieniędzy z bankomatu, transakcje wykonywane z panelu bankowości elektronicznej, płatności kartą.
Analizując swoje przyzwyczajenia możemy dobrać taką ofertę, która pozwoli nam uniknąć opłat. Dla jednych najważniejsze będzie darmowe prowadzenie konta, ponieważ posługują się tylko gotówką i nie potrzebują karty, a dla innych to możliwość wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.
Na rachunki bankowe należy patrzeć jak na każdą inną usługę. Czy oczekujemy darmowego strzyżenia u fryzjera? Nie. Banki, jak każda inna firma, musi zarabiać na swoich usługach, aby móc przetrwać na rynku. Zwiększająca się konkurencja powoduje, że instytucje bankowe prześcigają się w ofertach i tak powstały tzw. darmowe konta. Część klientów świadomie podejdzie do decyzji i wybierze konto, gdzie spełni wszystkie warunki i faktycznie będzie ono darmowe.
Pozostali będą ponosili opłaty za prowadzenie konta lub wypłaty z bankomatów. Na wysokość opłat bankowych niemały wpływ miało także wprowadzenie podatku bankowego oraz podniesienie przez KNF minimalnego wkładu własnego (co bezpośrednio wpłynęło na mniejsze zainteresowanie kredytem hipotecznym). Niestety, tak jak przewidywali to specjaliści, odbiło to się na kieszeniach wszystkich posiadaczy rachunków rozliczeniowych. Pamiętajmy, że wybierając rachunek bankowy powinniśmy kierować się także bezpieczeństwem naszych pieniędzy. Sprawdź ranking kont bankowych na kontomat.net.