Domy kanadyjskie budowane w technologii szkieletowej odznaczają się specyficznym, różnym od tych spotykanych w naszym kraju domach murowanych. Dziś odpowiemy sobie na pytanie, jak i z czego konstruuje się dach w tego typu domach.
Jedną z większych różnic pomiędzy domami jednorodzinnymi budowanymi w sposób tradycyjny, a tymi budowanymi w technologii szkieletowej jest jakość materiału, z którego wykonany jest dach.
W przypadku domów szkieletowych jest to drewno suszone komorowo i czterostronnie strugane (odnajdziemy je także pod nazwą drewna kvh czterokrotnie struganego suszonego). By je rozpoznać, pierwszym naszym krokiem będzie użycie wilgotnościomierza. Wsadzony do środka drewna, a nie tylko na głębokość igieł pomiarowych, wskaże poziom wilgotności.
Jeśli był on taki sam na zewnątrz i wewnątrz drewna, oznacza to, ze drewno było suszone komorowo. Drewno suszone przez sezonowanie, polegające na przechowywaniu przez kilka lat i powolnym samoczynnym jego schnięciu, w wielu przypadkach byłoby bardziej suche na zewnątrz, a jednocześnie wilgotniejsze w środku. Do tego nie eliminuje to szkodników i grzybów, przez co należy je dodatkowo zabezpieczyć np. impregnatem do drewna.
Z kolei to, czy drewno było czterokrotnie strugane poznamy w bardzo prosty sposób. Przejechanie ręką po gładkim drewnie, bez żadnego ukłucia i zaobserwowanie załamanych lub zaokrąglonych krawędzi (nie takich, które mają kąt prosty) da nam znać o czterokrotności jego strugania. Poza tym, o sposobie suszenia informują odpowiednie certyfikaty, którymi może pochwalić się dana firma. O tym, że drewno jest w danym miejscu suszone komorowo świadczy np. certyfikat ISPM 15.
Proces komorowania jest o wiele krótszy od sezonowania. Trwa kilkanaście dni i przebiega w wyższej temperaturze. Wyjaławia on drewno, skutecznie eliminując wspomniane już szkodniki i grzyby. Dlatego, takie drewno nie wymaga już dodatkowego zabezpieczania. Jedynie elementy zewnętrzne domu kanadyjskiego potrzebują zabezpieczenia impregnatem. Powód? Narażone są na wiatr lub różnego rodzaju opady.
Zbudowana z tak przygotowanego drewna konstrukcja dachowa powinna spełniać wymagania statyczne, by skutecznie przenosić obciążenie śniegiem, wiatrem i pokryciem dachu. Kluczowa jest tutaj wielkość przekrojów elementów konstrukcji, który uzyskuje się przez zmniejszony rozstaw elementów konstrukcji. To w skrócie prowadzi do utrzymywania przez drewnianą konstrukcję dużych ciężarów.
Na koniec, poznając już materiał, z którego powinno się konstruować dach domku kanadyjskiego, wspomnijmy o tym, jak taki dach wygląda. Może on być dwu-, cztero- i wielospadowy. Jeśli chodzi o ten ostatni, to wygląda to, najprościej rzecz ujmując, jakby na boku jednego spadu był zamontowany kolejny mały dach, a właściwie jego połowa. Zwiększa ona w ten sposób możliwość wytrzymania obciążeń, na które jest narażony dach domu kanadyjskiego.