Parterowy dom kanadyjski- dobry wybór?

Wybór odpowiedniego projektu domu jest niezwykle istotny. Architekci zasypują nas coraz to nowocześniejszymi rozwiązaniami. Co jakiś czas pojawia się moda na dane wzornictwo, jak jeszcze kilka lat temu kiedy trwał boom na styl dworków. Dobór odpowiedniego projektu jest niezwykle istotny i powinien być dostosowany do zasobów jakimi dysponujemy. Pomimo zmieniających się upodobań zadecydowanie o budowie domu parterowego lub piętrowego podyktowane jest raczej jego użytecznością niż obowiązującymi trendami. To na którą opcję się zdecydujemy będzie miało znaczący wpływ na jakość naszego życia.

Parterowy dom kanadyjski- dla kogo?

Domki parterowe są najczęściej wybierane przez osoby z małymi dziećmi, seniorów i osoby niepełnosprawne. To dobry wybór także dla małych rodzin. Taki projekt nie ma bowiem barier w postaci na przykład schodów. Dzięki czemu poruszanie się po nim jest łatwe i nie wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań w przypadku osób niepełnosprawnych lub starszych.

Domy parterowe z reguły wymagają szerszych działek. Nie ma bowiem możliwości postawienia budynku o powierzchni takiej samej jak dom parterowy na niewielkim terenie. Jeżeli nasza działka jest niewielka warto rozważyć budowę domu piętrowego. Dla osób będących właścicielami dużych gruntów dom parterowy może mieć powierzchnię równą lub większą niż budynek piętrowy.

Stawiając dom parterowy zaoszczędzimy na oknach dachowych oraz schodach. Z drugiej strony wyższa będzie kwota wydana na dach (spowodowane to jest większą jego powierzchnią). Jak widać w budowie parterowej znajdziemy mocne i słabe strony.

A może jednak piętrowy dom kanadyjski?

Projekty piętrowych domów kanadyjskich wybierane są najczęściej. Dużym ich atutem jest z pewnością możliwość realizacji budowy na węższej działce. To rozwiązanie dla osób młodych, dużych rodzin oraz rodzin wielopokoleniowych. Rodzice z małymi dziećmi również dość często wybierają taki projekt z myślą o przyszłości swoich pociech.

Dom piętrowy wymaga mniejszych nakładów pieniężnych na budowę dachu. Stosunkowo niewielka jego powierzchnia odbije się korzystnie na domowym budżecie. Za to więcej wydamy na przykład na okna.

Niestety nie jest to dobra opcja dla osób na wózkach inwalidzkich i mających problemy w poruszaniu się. Senior może mieć również problem z wejściem na piętro, gdyż schody często stanowią tutaj barierę nie do pokonania.

Jaki projekt zatem wybrać?

Wybór odpowiedniego projektu musi zatem być dostosowany do potrzeb przyszłego mieszkańca. Zarówno dom piętrowy, jak i parterowy mają swoje plusy i minusy. Jeżeli dysponujemy dużą działką możemy pokusić się o budowę parterowego domu kanadyjskiego, którego powierzchnia będzie taka sama jak budynku piętrowego. Przy obu rozwiązaniach oszczędzając na jednych materiałach musimy wyłożyć więcej środków na inne. Niemniej warto dokładnie przeanalizować, które rozwiązanie będzie lepsze, a jeżeli nie jesteśmy pewni skorzystać z rad architekta.