Bank pożyczając pieniądze kredytobiorcy, musi mieć jak największą pewność terminowej spłaty zobowiązania. W związku z tym instytucje finansowe tworzą własne algorytmy, które wyliczają kwotę zobowiązania jaką w stanie jest spłacić klient. Przy czym kwoty te mogą być różne w zależności od założeń przyjętych w danym banku. Dlatego jeden kredytodawca pożyczy nam 10 tysięcy zł, a kolejny 15 tysięcy zł. Kiedy potrzebujemy gotówki, zdolność kredytowa będzie miała decydujące znaczenie. Warto więc o nią zadbać, by w przypadku braku pieniędzy móc z łatwością uzyskać pożyczkę na korzystnych warunkach.
Budując dom kanadyjski o zdolność kredytową należy zadbać odpowiednio wcześnie. Spłata wszystkich zobowiązań w bardzo krótkim czasie, albo wzrost dochodów mogą być nieosiągalne z dnia na dzień. Co zatem zrobić? Po pierwsze nim udamy się po kredyt, warto sprawdzić swoją historię kredytową w BIK i BIG. Zdarza się czasami, iż wpisane do rejestru są osoby, które nie zalegały w spłacie (wpis jest wynikiem pomyłki) lub nie spłaciliśmy dawnego zobowiązania sprzed lat i sprawa nadal widnieje w BIK-u.
Do wyliczania zdolności kredytowej brane pod uwagę są nie tylko aktywne pożyczki, ale także karty kredytowe, czy limity w koncie, z których nie korzystamy. Jeśli zatem mamy taki produkt, lepiej z niego zrezygnować.
Także każdy dług obniża zdolność kredytową wnioskującego. Warto zatem pospłacać stare zobowiązania, jeśli tylko jest to możliwe.
Wynajmujesz mieszkanie lokatorom? Masz dodatkowe źródła dochodów oprócz tych wykazanych w umowie o pracę, np. z umów cywilnoprawnych? Przedstaw je bankowi. Większe dochody to także większa szansa na terminową spłatę zobowiązań. Jeżeli nie jesteś pewien, czy dane źródło będzie akceptowane przez kredytodawcę- zapytaj doradcę.
Zastanów się nad długością okresu spłaty i rodzajami rat. Im dłuższa spłata, tym wyższe koszty kredytu. Jednocześnie niższe raty zwiększają wiarygodność ich terminowej spłaty. Raty malejące generują mniejsze odsetki, jednak wymagają posiadania wyższej zdolności kredytowej, ze względu na wysokość początkowych rat.
I jeszcze jedna bardzo ważna zasada: nie składaj zbyt wiele wniosków kredytowych. Takie zachowanie zwiększa czujność banków i obniża wiarygodność klienta.
Jeśli nie masz innych sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej- znajdź współkredytobiorcę. Czasami do umowy mogą przystąpić nawet cztery osoby, co pozwala na znaczne rozłożenie raty.
Jak zatem widać, sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej do kredytu gotówkowego jest wiele. W zależności od sytuacji powinniśmy wybrać najkorzystniejsze w danej chwili rozwiązanie. Pamiętajmy, iż niektóre z nich przełożą się na całkowity koszt kredytu, znacznie go podnosząc. O podwyższeniu zdolności kredytowej powinniśmy postarać się odpowiednio wcześnie. Większość metod wymaga bowiem zabiegów w dłuższym czasie.