Domy kanadyjskie to domy wznoszone na konstrukcji drewnianej, dlatego wiele osób zastanawia się, czy dom taki jest trwały i bezpieczny. Domy szkieletowe w większości składają się z elementów drewnianych , nie jest to jednak żaden powód, by kanadyjki były w większym stopniu narażone na działanie ognia.
Czynniki zewnętrzne takie, jak pożary i wichury zagrażają budowlom wznoszonym w każdej technice i poradzić można na to niewiele, gdyż są to zdarzenia losowe. Tak więc domy szkieletowe w normalnych warunkach są tak samo bezpieczne, jak każde inne.
Bezpieczeństwo budowli o konstrukcji drewnianej zależy przede wszystkim od materiałów izolacyjnych, użytych podczas budowy oraz od fachowości wykonania. By domy kanadyjskie były bezpieczne i ognioodporne należy przy ich budowie korzystać wyłącznie z niepalnych materiałów izolacyjnych dobrej jakości. Ponadto trzeba zwrócić szczególną uwagę na budowę komina, działanie całego systemu grzewczego domu oraz zamontowanej w nim instalacji elektrycznej. Rozprowadzenie elektryki w domu szkieletowym jest dokładnie takie same, jak w domu o innej konstrukcji. Ważna jest jednak tu jeszcze większa dbałość o szczegóły, ponieważ drewno, mimo wszystko jest materiałem bardziej łatwopalnym niż beton. Jeśli jednak zadbamy, by było ono odpowiednio zaizolowane i zabezpieczone materiałami ognioodpornymi, staje się tak samo odporne jak domy murowane. Dlatego zlecając wykonanie domu w konstrukcji szkieletowej należy pilnować, by podczas budowy przestrzegane były normy PN-IEC 60364-5-51.
Prawidłowo wzniesiony i zabezpieczony dom w konstrukcji szkieletowej jest wyjątkowo komfortowy i bezpieczny a spłonąć może jedynie w wyniku działania nieprzewidzianych czynników atmosferycznych lub działania osób trzecich.
By mieć pewność, że nasz dom będzie na sto procent zabezpieczony przed ogniem należy korzystać z usług jedynie zaufanych firm. Dobrze, by miały one ugruntowaną pozycję na rynku i pozytywne opinie od wcześniejszych klientów.
Przeczytaj: Zalety i wady domów kanadyjskich