Budowa domu kanadyjskiego z rządowym dofinansowaniem, czyli IKM…

Coraz więcej Polaków decyduje się na budowę domu kanadyjskiego, dzięki czemu mogą szybko wprowadzić się do własnego lokum. Proces budowy postępuje sprawnie i daje zadziwiające efekty. Niestety nie każdego stać na taki wydatek. Czy istnieje jeszcze jakaś inna opcja poza kredytem hipotecznym?

Obecny rząd podejmuje działania mające na celu zwiększenie dostępności mieszkań na rynku. Wielki sukces odniósł program Mieszkanie dla Młodych, który zgodnie z zapisami wygaśnie w 2018 roku. Jego kontynuacją mają być Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Nieznany jest jeszcze dokładny projekt ustawy, jednak już można natrafić na informacje odnośnie ich planowanego działania. Jedną ze stron przedstawiających na bieżąco nowinki dotyczące IKM-ów jest strona Indywidualne Konta Mieszkaniowe ikm.org.pl. Politycy na razie w swych wypowiedziach pokazują jedynie zarys, jaki ustawa ma przyjąć.

Czym są Indywidualne Konta Mieszkaniowe?

Indywidualne Konta Mieszkaniowe są odpowiedzią rządu na potrzeby mieszkaniowe Polaków. Jako jeden z filarów programu „Mieszkanie+” mają promować systematyczne oszczędzanie na cele mieszkaniowe i tym samym dać obywatelom szansę na własne „M”. Projekt ustawy trafi do Sejmu najprawdopodobniej w drugiej połowie 2017 roku.

Założenie specjalnego Indywidualnego Konta Mieszkaniowego ma dawać dwojakie korzyści. Pierwsza to oferowane przez banki i SKOK-i oprocentowanie, druga natomiast to dopłata od państwa za systematyczne oszczędzanie. Nie wiadomo jeszcze jaka będzie ich wysokość. Najprawdopodobniej dla spełniających określone kryteria dochodowe i rodzinne przewidziana zostanie dodatkowa premia. Środki na dopłaty mają pochodzić z rezerwy celowej, które zostaną zwolnione po zakończeniu programu MdM.

IKM-y ma nie dotyczyć podatek Belki, który wynosi 19%. Jednak tylko do określonej wysokości. Nic nie wskazuje na to, aby miał powstać minimalny próg oszczędności. Według założeń promowana będzie jednak systematyczność, a minimalny okres odkładania na konto ma wynieść 5 lat.

Na co będzie można przeznaczyć pieniądze zaoszczędzone w programie IKM?

Pieniądze będzie można przeznaczyć na kupno działki budowlanej, mieszkania lub domu, wykup udziałów w spółdzielni mieszkaniowej, wkład własny w TBS lub budowę domu. Opracowywane są także zapisy mające na celu możliwość przeznaczenia środków z IKM na remont, czy wykończenie domu.

Jakie kwoty są zaplanowane na realizację programu IKM?

W 2019 roku ma to być 200 mln złotych i co roku kwota ta ma systematycznie wzrastać o kolejne 200 mln. Docelowo w roku 2023 na program zostanie przeznaczony 1 mld złotych.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe z pewnością pomogą spełnić marzenia wielu osób o własnym domu. Z przeprowadzonych badań wynika, że w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 360 mieszkań. W UE jest to już 430 lokali na 1000 osób. Zbyt mała liczba mieszkań wiąże się także z ich przeludnieniem. Statystyczny Polak ma dla siebie 27 m2, podczas gdy mieszkaniec UE już 40m2. Te niepokojące dane zgodnie z założeniami mają się poprawić. Być może wsparcie ze strony rządzących da ludziom szansę na budowę np. wymarzonego domu kanadyjskiego…