Domy kanadyjskie

Domy kanadyjskie

Dom szkieletowy wzniesiony w miesiąc? To możliwe!

domykanadyjskie-faviconaDomy kanadyjskie to budynki cieszące się popularnością już od wielu lat. Są one szeroko rozpowszechnione przede wszystkim w krajach skandynawskich oraz Ameryce Północnej. Główną ich cechą jest budowa na podstawie trwałego i elastycznego drewnianego szkieletu, wypełnionego warstwami włókniny i płyt: wiórowych lub gipsowo-kartonowych. Sam proces stawiania trwa zaledwie kilka tygodni, dzięki czemu w niedługim czasie można cieszyć się własnym domem.
Całkowity czas potrzebny na budowę uzależniony jest od stopnia skomplikowania projektu architektonicznego oraz wielkości budynku. Przeciętnie jednak firmy budowlane stawiają domy kanadyjskie w około pięć tygodni.
Koszty domów kanadyjskich są również zróżnicowane. Wylewane w pierwszym etapie fundamenty mogą, lecz nie muszą, być wliczone w cenę postawienia całego budynku. Istnieje bowiem możliwość wylania ich samodzielnie, przy zachowaniu odpowiednich standardów budowy. Fundamenty powinny być wylane przy odpowiedniej, dodatniej temperaturze. Pozostałe zaś elementy budynku mogą być budowane w dowolnym okresie roku, co ma spore znaczenie w Polsce i jest niewątpliwym plusem tego budownictwa.

Domy kanadyjskie są trwałe i odporne

serceDomy szkieletowe mimo, iż zbudowane są w przeważającej większości z drewna, są jak najbardziej trwałe, przy założeniu że zostały fachowo wykonane. Nawet najbardziej ekonomiczny i bezpieczny projekt może być łatwo zepsuty, jeśli zastosowane będą materiały słabej lub nieodpowiedniej jakości.
Intrygującą kwestią jest samo ogrzewanie budynku. Nie ma tu jednak powodów do zmartwień, ponieważ domy szkieletowe mogą być ogrzewane w taki sam sposób jak każde inne. Ważna jest tu jednak odpowiednia izolacja instalacji elektrycznych. Jeśli zachowane zostaną standardy izolacji, nie ma możliwości zapalenia się budynku.
Przy ogrzewaniu domów o konstrukcji szkieletowej ogrzewane jest tylko krążące wewnątrz nich powietrze. Nie ma potrzeby ogrzewania ścian, a wiec i rachunki za użyty opał są niższe.
Nie ma też jakichkolwiek powodów, by w domu z drewna nie było kominka. Będzie więc można się cieszyć jego urokiem w chłodne, zimowe wieczory.
Wśród wszystkich udogodnień, które można zainstalować w domu szkieletowym, najważniejszym z nich jest jego energooszczędność. Prawidłowo zaprojektowane i wzniesione domy kanadyjskie w wersji pasywnej zużywają jedynie 1,5litra oleju opałowego na metr kwadratowy powierzchni w skali roku. Jeśli więc zależny nam na ekonomicznym, a zarazem ekologicznym domu najlepszym wyborem będą domy kanadyjskie.