Jak zaoszczędzić pieniądze na swój dom kanadyjski?

Budowa domu kanadyjskiego to spore wyzwanie. Podkreślamy, że połową sukcesu jest znalezienie odpowiedniej firmy budowlanej. Zanim jednak przejdziemy do samego wyboru ekipy, to najpierw musimy mieć zgromadzone pieniądze: zarówno na opłacenie firmy, jak i zakup materiałów budowlanych. A jak najlepiej zaoszczędzić środki? Dziś przedstawiamy zalety lokat walutowych.

Czym jest lokata walutowa?

Na samym początku musimy wyjaśnić, czym jest lokata walutowa. A jest to po prostu depozyt terminowy w obcej walucie. Klienci najczęściej do wyboru mają euro, dolary amerykańskie, funty brytyjskie oraz franki szwajcarskie.

Skoro powiedzieliśmy, że lokaty walutowe są po prostu wersją lokat złotówkowych, czyli działają na takich samych zasadach. Oznacza to, że kapitalizacja odsetek następuje po określonym w umowie terminie. Jeśli pieniądze wypłacimy wcześniej, to po prostu stracimy wypracowany zysk.

Podobieństwo do lokat złotówkowych się jednak na tym nie kończy. W tym przypadku również można wybierać między różnymi terminami trwania umów. Do najbardziej popularnych rozwiązań należą lokaty walutowe 1- oraz 3-miesięczne. Oczywiście na rynku są też produkty z krótszym i dłuższym terminem trwania.

Warto zwrócić uwagę na to, że możemy też zdecydować się na lokatę odnawialną. Oznacza to, że po określonym czasie nastąpi kapitalizacja odsetek. W zależności od naszej decyzji zysk może być wypłacony lub dołączony do kapitału pracującego.

Do założenia lokaty potrzebna też jest z reguły określona minimalna kwota. Sumy różnią się w zależności od banku oraz rodzaju waluty.

Jak zgromadzić pieniądze do lokaty walutowej?

Podstawowy problem dla wielu osób, to zorganizowanie odpowiedniej ilości kwoty w obcej walucie. Najłatwiej mają osoby, które pracują za granicą (na stałe lub sezonowo). Wystarczy bowiem, że części swoich zarobków nie wymienia na złotówki, a złożą w banku bez przewalutowania. Ułatwione zadanie mają też osoby, które mają rodzinę lub bliskich i otrzymują od nich wsparcie lub prezenty.

Co jednak mają zrobić ci, którzy zarabiają w złotówkach, a chcieliby założyć lokatę walutową? Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest pilne śledzenie kursu walut. Można kupić pieniądze w danej jednostce, gdy będą korzystne dla nas notowania. Podczas trwania lokaty można poczekać aż kurs będzie korzystniejszy dla nas.

Jeśli jednak pieniądze chcemy gromadzić stopniowo, to możemy zacząć od otwarcia konta walutowego. Wtedy co miesiąc możemy dokładać na konto kolejną sumę, aż zgromadzimy pieniądze potrzebne do otwarcia lokaty. Później możemy kontynuować oszczędzanie i założyć kolejne depozyty. Rozproszenie środków jest bezpieczne dla oszczędzających.

Jak wybrać lokatę walutową?

Ofertę depozytu najlepiej dobrać pod nasze preferencje, zwłaszcza czas trwania umowy. Istnieją też specjalistyczne strony, to istne skarbnice wiedzy o produkcie bankowym, jakim jest lokata walutowa. Ranking lokat walutowych: https://enerad.pl/lokaty-bankowe/lokaty-walutowe-ranking/ to właśnie jedna ze stron, którymi warto się posiłkować. Znajdziemy tam zarówno aktualne informacje o oprocentowaniu, jak i ranking najbardziej korzystnych lokat walutowych.

Kiedy wypłacić pieniądze z lokaty walutowej?

Jaki jest najwłaściwszy moment na zakończenie oszczędzania na depozytach walutowych? Wtedy kiedy jest korzystny dla nas kurs wymiany walut. To właśnie na sporej różnicy między złotówką a ceną euro czy innej waluty zarobimy najwięcej. Pieniędzy nie musimy wymieniać na złotówki, jeśli chcemy przykładowo by stanowiły dla banku zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Kredytodawcy bardzo przychylnie patrzą na depozyty walutowe.

Zgromadzony kapitał można zainwestować dalej. Chyba, że oszczędności są już dla nas wystarczające: mamy odpowiednia sumę do sfinansowania całości lub wybranego etapu prac. Dzięki temu po niedługim czasie będziemy mogli cieszyć się naszym własnym domem kanadyjskim.

[udi_pe_related_posts display_date="0" display_excerpt="0" post_count="3" per_row="3" display_button="0"]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*