Obecny rząd zaproponował nowy system oszczędzania na emeryturę. Są nim Pracownicze Plany Kapitałowe. Na czym będą polegać? Czy będą obowiązkowe i co dzięki nim zyskamy?
Pracownicze Plany Kapitałowe to jedna ze sztandarowych reform zapowiedziana przez premiera Mateusza Morawieckiego. Dzięki nim mają wzrosnąć nasze oszczędności, a Polacy mają przekonać się do zbierania pieniędzy na emerytury. Kluczowym założeniem ma być wsparcie państwa. Szacuje się, że za sprawą dopłat z budżetu, w pierwszym roku jego funkcjonowania, na ten cel zostanie przekazane, aż 1,1 mld zł. Natomiast w kolejnych latach koszty te mają jeszcze wzrosnąć.
Wejście programu w życie planowane jest na 1 stycznia 2019 roku. Ostateczna forma dokumentu nie jest jeszcze znana, ale wiadomo już kilka ważnych szczegółów dotyczących PPK.
Pracownicze Plany Kapitałowe mają być dobrowolne. Za zawarcie umowy o zarządzaniu PPK, z towarzystwem funduszy inwestycyjnych (TFI), będzie odpowiedzialny pracodawca. Każdy pracownik natomiast zostanie automatycznie przypisany do programu, jednak w każdej chwili, składając pisemną deklarację, może zrezygnować z tej formy oszczędzania na swoją przyszłość.
Ustawa również przewiduje automatyczne przypisywanie pracownika do programu, po kolejnych dwóch latach od jego rezygnacji. Firma ma obowiązek, każdorazowego, poinformowania o tym zatrudnionego. Również w przypadku, nakłaniania przez pracodawcę do zrezygnowania z PPK, przewidziana jest kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do dwóch lat.
W cały ten program jak już wiemy ma być zaangażowane państwo pracodawcy jak i pracownicy. Warto wiedzieć, że Pracownicze Plany Kapitałowe, w odróżnieniu od składek OFE, będą środkami prywatnymi. Każde towarzystwo funduszy inwestycyjnych będzie musiało zadbać o to, aby zarządzane przez niego środki, gromadzone w ramach tego rządowego programu, były lokowane przynajmniej w czterech funduszach inwestycyjnych.
Dzięki temu każdy z nich będzie stosował odmienną strategię inwestycyjną, dopasowaną do osób w różnym wieku.
Środki zgromadzone w ramach PPK, będzie można wypłacić dopiero po 60 roku życia. Odbywać ma się to w następujący sposób: 25 proc. pieniędzy, które zgromadziliśmy, zostanie wypłacone jednorazowo (jest możliwość wypłaty w ratach), pozostałe 75 proc. dostaniemy w 120 miesięcznych ratach.
Struktura składek przedstawia się następująco:
Zatem łączna minimalna, odprowadzana składka pracownika i pracodawcy, może wynieść 3,5 proc., a maksymalna 8 proc. Dokonywane składki będą rozliczane z wynagrodzenia netto. Więcej o PPK znajdziesz na stronie http://pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/.