Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Obecny rząd zaproponował nowy system oszczędzania na emeryturę. Są nim Pracownicze Plany Kapitałowe. Na czym będą polegać? Czy będą obowiązkowe i co dzięki nim zyskamy?

PPK – dodatkowa składka na emeryturę?

Pracownicze Plany Kapitałowe to jedna ze sztandarowych reform zapowiedziana przez premiera Mateusza Morawieckiego. Dzięki nim mają wzrosnąć nasze oszczędności, a Polacy mają przekonać się do zbierania pieniędzy na emerytury. Kluczowym założeniem ma być wsparcie państwa. Szacuje się, że za sprawą dopłat z budżetu, w pierwszym roku jego funkcjonowania, na ten cel zostanie przekazane, aż 1,1 mld zł. Natomiast w kolejnych latach koszty te mają jeszcze wzrosnąć.

 

Wejście programu w życie planowane jest na 1 stycznia 2019 roku. Ostateczna forma dokumentu nie jest jeszcze znana, ale wiadomo już kilka ważnych szczegółów dotyczących PPK.

Czy Pracownicze Plany Kapitałowe będą obowiązkowe?

Pracownicze Plany Kapitałowe mają być dobrowolne. Za zawarcie umowy o zarządzaniu PPK, z towarzystwem funduszy inwestycyjnych (TFI), będzie odpowiedzialny pracodawca. Każdy pracownik natomiast zostanie automatycznie przypisany do programu, jednak w każdej chwili, składając pisemną deklarację, może zrezygnować z tej formy oszczędzania na swoją przyszłość.

 

Ustawa również przewiduje automatyczne przypisywanie pracownika do programu, po kolejnych dwóch latach od jego rezygnacji. Firma ma obowiązek, każdorazowego, poinformowania o tym zatrudnionego. Również w przypadku, nakłaniania przez pracodawcę do zrezygnowania z PPK, przewidziana jest kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do dwóch lat.

Główne założenia PPK

W cały ten program jak już wiemy ma być zaangażowane państwo pracodawcy jak i pracownicy. Warto wiedzieć, że Pracownicze Plany Kapitałowe, w odróżnieniu od składek OFE, będą środkami prywatnymi. Każde towarzystwo funduszy inwestycyjnych będzie musiało zadbać o to, aby zarządzane przez niego środki, gromadzone w ramach tego rządowego programu, były lokowane przynajmniej w czterech funduszach inwestycyjnych.

Dzięki temu każdy z nich będzie stosował odmienną strategię inwestycyjną, dopasowaną do osób w różnym wieku.

 

Środki zgromadzone w ramach PPK, będzie można wypłacić dopiero po 60 roku życia. Odbywać ma się to w następujący sposób: 25 proc. pieniędzy, które zgromadziliśmy, zostanie wypłacone jednorazowo (jest możliwość wypłaty w ratach), pozostałe 75 proc. dostaniemy w 120 miesięcznych ratach.

W jaki sposób będziemy oszczędzać?

Struktura składek przedstawia się następująco:

  • jednorazowa składka powitalna od państwa – 250 zł,
  • roczna dopłata od państwa – 250 zł,
  • składka podstawowa pracodawcy – 1,5 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe,
  • składka dodatkowa pracodawcy – wyniesie do 2,5 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe,
  • składka podstawowa pracownika – 2 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe,
  • składka dodatkowa pracownika – również do 2 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

 

Zatem łączna minimalna, odprowadzana składka pracownika i pracodawcy, może wynieść 3,5 proc., a maksymalna 8 proc. Dokonywane składki będą rozliczane z wynagrodzenia netto. Więcej o PPK znajdziesz na stronie http://pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*